"Пласт" в повоєнні часи



З початку 1930-х р.р «Пласт» вимушений працювати в підпіллі, під проводом конспіративного Пластового Центру та Верховної Пластової Команди. Через утиски з боку влади та офіційну заборону діяльності, пластуни перейшли у напівлегальне становище. «Пласт» починає активніше співпрацювати з ОУН (співпраця була і до того, однак в дещо обмеженому вигляді), отримувати і розповсюджувати націоналістичні видання, такі як «Сурма». Пластуни виконували ряд важливих функцій в ОУН: 1) «Пласт» поповнював організацію цінними кадрами, які були патріотично настроєними, обізнаними в Історії України та практичних навичках. 2) Пластуни могли вільно пересуватись містами та передавати політичним в'язням їжу та націоналістичну літературу (Наприклад, зробивши друге дно у відрі з харчами, і поклавши у проміжок літературу, залити смальцем 3) Пластові осередки виконували роль «опорних пунктів» для членів ОУН, які переходили кордон і опинялися у незнайомій місцевості. Крім того, «Пласт» значно полегшував працю ОУН завдяки тому, що міг вести пропаганду серед молоді у навчальних закладах. Однак, через співпрацю з ОУН, багатьох пластунів було закатовано в Березі Картузькій, а за часів радянської окупації — вислано в Сибір.

https://docs.google.com/forms/d/1T5raw5Bpri8TfB1rBco0rptzrroGs58EsjrEdJuvmos/edit

a
Найбільшою особливістю є те,що багато з провідників та активних членів ОУН та УПА були виховані "Пластом",зокрема провідник ОУН(б) Степан Бандера та генерал-хорунжий Української повстанської Армії Роман Шухевич.



"Пласт" відігравав важливу роль в утворенні Західної Української Народної Республіки. Пластуни брали активну участь у розвідці під час листопадового зриву. Ще одним цікавим фактом є те,що пластунок для допомоги українським військовим організувала Олена Степанівна.

Коментарі

Популярні публікації